مجله ی برترین های داخلی

۳ مطلب در تیر ۱۳۹۹ ثبت شده است

  • ۰
  • ۰

آمادگی کنکور یکی از مسائلی است که در سالیان اخیر مطرح شده و مقالات بسیاری در خصوص آن نگاشته شده است. آمادگی کنکور به تمامی مسائل روانی، اجتماعی، شخصی، درسی و ... برای افزایش بهره وری فرد در زمان برگزاری آزمون کنکور سراسری اشاره دارد. سالیان طولانیست که کنکور سراسری به عنوان مهمترین شیوه ورود به موسسات عالی و دانشگاه های معتبر کشور شناخته می شود. 

شاید در دوره های اخیر بسیاری از دانش آموزان صرفا با خواندن کتاب های درسی و اکتفا نمودن به مطالب آموزشی در مدارس می توانستند از سد کنکور سراسری گذشته و راهی دانشگاه شوند اما امروزه نمی توان بدون استمداد از دوره های آموزشی ویژه و شرکت در کلاس های متعدد و استفاده از اپلیکیشن های آموزشی، برنامه ها و نرم افزارهای خاص، به این مهم دست یافت.

آمادگی برای کنکور یک پروسه زمان بر است

زمانی که از آمادگی کنکور سخن می گوییم به یک روز خاص اشاره نمی کنیم. آمادگی در جلسه کنکور رابطه مستقیمی با دوره ای که فرد پشت سر نهاده است دارد. تمامی مسائل شخصی، خانوادگی، درسی و مواردی از این قبیل طی یک پروسه خاص آمادگی و یا عدم آمادگی کنکور را برای فرد رقم می زنند. برنامه های ارائه شده برای آمادگی کنکور  باید چندین ماه پیش از کنکور دنبال شده و تا پایان آزمون ادامه یابند. 

برنامه های آموزشی آمادگی برای کنکور

برنامه های آموزشی که در قالب فایل های آموزشی برای آمادگی داوطلبان کنکور سراسری ارائه می شود بیش از هر چیز به مسائل روانی و مرتبط با حافظه اشاره دارد. این برنامه ها در ابتدا آموزش کتب درسی را رها کرده و با آماده سازی فرد برای شروع یک دوره جدید در زندگی کمک می کند. این دوره جدید همان آمادگی برای کنکور سراسری است. 

راه های افزایش تمرکز و تقویت حافظه مهمترین آموزش هایی است که در برنامه های مورد نظر ارائه می گردد. این برنامه ها در طول دوره آمادگی برای کنکور به دفعات متعدد تکرار می شوند تا فرد هدف و انگیزه خود را از درس خواندن بازیابی کند.

مشاور و پشتیبان تحصیلی

آمادگی برای کنکور یکی از چالش برانگیزترین دوره های زندگی یک دانش آموز پویاست. این دانش آموزان به علل مختلف تحت تاثیر مسائل روانی قرار گرفته و در مقایسه با دیگران آسیب پذیر تر می شوند. ممکن است شکست و ناامیدی بر روح و روان آن ها سایه افکنده و انگیزه خود را برای ادامه دوره از دست بدهند. 

در راستای پیشگیری از روند افزایشی این تفکرات منفی افراد موفق در تحصیلات مربوطه به عنوان مشاور و پشتیبان تحصیلی معرفی می شوند. تجربه ثابت کرده است که گفتگوی شخصی با افراد موفق در زمینه ای که فرد به دنبال آن است می تواند روحیه شگفت انگیزی به وی اعطا نماید.

بانک سوال و آزمون آنلاین

این دو برنامه توسط مراکز آموزشی معتبر طراحی و منتشر شده اند. استفاده از آن ها مهمترین گام پیشرفت تحصیلی و آمادگی کنکور است. این دو نرم افزار به صورت شبانه روز و بدون محدودیت زمان و مکان قابل دسترسی بوده و در راستای تکمیل برنامه های مربوط به آمادگی کنکور به کار می روند. با دسترسی به مرورگرهای اکسپلور، فایرفاکس و گوگل کروم می توانید به این نرم افزارها با سرعت مناسب تری دسترسی داشته باشید.

 

  • montaer monta
  • ۰
  • ۰

اگر شما معاون آموزشی، مشاور یا معلم هستید، حتما یکی از بزرگترین دغدغه‌های شما نحوه‌ی طراحی و برگزاری آزمون‌ها بوده‌است. طراحی سوال و تایپ سوال فرآیندی وقت‌گیر و انرژی‌بر است. به لطف وجود نرم‌افزارهای آزمون ساز، شما می‌توانید به راحتی سوالات آزمون خود را تامین کنید و بابت طراحی برگه‌ی آزمون نیز نگرانی نداشته باشید. اگر بابت هزینه ی آزمون ساز نیز نگران هستید باید گفت وقت و هزینه ‌ای که طراحی صفر تا صد یک آزمون از ما می‌گیرد، به مراتب بیشتر است.آزمون ساز

در گذشته شیوه‌ی معمول برای آزمون گرفتن این بوده که معلم به جزوه یا کتاب مراجعه و از نکات مهم درس، سوالات آزمون را استخراج می‌کرد. سپس یا سوالات را برای تایپ به تایپیست تحویل می‌داد یا شخصا کار تایپ را بر عهده می‌گرفت. اما حالا با استفاده از نرم‌افزار یا سایت‌های آزمون ساز، می‌توان به سوالات مهم و قالب‌های پرتکرار دسترسی داشت و به راحتی و بدون دغدغه‌ی تایپ و طراحی آزمون، آزمون خود را برگزار کرد. مزیت آزمون سازها این است که میتوان تیپ سوالات مختلف را دسته بندی کرد و مورد بررسی قرار داد. همچنین برای نحوه ی آزمون گرفتن نیز امکانات مختلفی در نظر گرفته شده است. مثلا برای یک آزمون تستی میتوانید چند گروه سوال طراحی کنید تا سوالات همه یکسان نباشد. امکان رتبه بندی و دادن کارنامه برای دانش آموزان نیز وجود دارد. به جز آزمون تستی، برای آزمون های تشریحی نیز می توان از آزمون ساز استفاده کرد.

اهمیت آزمون سازی از کجا آغاز شد؟

با افزایش جمعیت در دهه‌ی شصت، تعداد دانش آموزان و به تبع آن تعداد داوطلبان کنکور سراسری جهش چشمگیری داشت. به شکلی که رقابت در کنکور برای راهیابی به دانشگاه‌های برتر سال به سال سخت تر و نزدیک تر شد. حاصل این اتفاق این بود که فرآیند آموزش به شدت تحت تاثیر آزمون کنکور قرار گرفت و موسسات خصوصی بسیاری برای آموزش ویژه‌ی کنکور و تمرین تست زنی پدید آمدند. علت این اتفاق از طرفی دیگر، مهارتی بودن تست زنی و تکراری بودن قالب سوال‌ها بود. موسسات و کتاب‌های آموزشی، با زیر نظر قرار دادن سوالات سال‌های مختلف هر درس دریافتند معمولا سوالات در قالب‌ها و انواع مشخصی داده می‌شود. بنابراین اقدام به جمع آوری انواع سوالات و آموزش شیوه‌ی حل کردن هر مدل سوال کردند. علاوه بر آن، موسسات آموزشی خود برای تمرین بیشتر داوطلبان کنکور، سوالات مشابه کنکور و آزمون‌های شبیه سازی کنکور طراحی کردند.آزمون ساز آنلاین

حاصل این اتفاق جمع آوری بانک عظیمی از سوالات متنوع برای هر درس بود. این اتفاق برای پایه‌های تحصیلی دیگر نیز رخ داده است. به طوری که دیگر هیچ معلمی برای گرفتن آزمون از دانش آموزانش، خود شخصا اقدام به طراحی سوال نمی‌کند و از سوالاتی که در بانک‌های سوالات وجود دارد آزمون خود را تدوین می‌کند. پدید آمدن نرم افزار های آزمون ساز در پی نیاز به بانک‌های سوالات و نیاز به صفحه‌آرایی و طراحی برگه‌ی آزمون بود. آزمون سازها با اتصال به مجموعه‌های عظیم سوال، امکان جمع آوری سوالات و طراحی برگه‌ی آزمون را یکجا فراهم کرده‌اند.

مزیت دیگر آزمون ساز این است که به صورت آنلاین نیز می توانید آزمون خود را بگیرید و نتایج آزمون را بررسی کنید.

 

  • montaer monta
  • ۰
  • ۰

 

 

برای توضیح مفهوم بانک سوال، ابتدا کلمه ی بانک را شرح می دهیم؛ بانک چیست؟ بانک یک نهاد واسطه است که افرادی را که نیاز به پول دارند به افرادی که پول اضافه داشته و قصد سرمایه گذاری دارند وصل می کند. این کلمه ریشه ی ایتالیایی دارد به معنی میزی که روی آن چیزهایی می فروشند و در لغت هم بانک به معنی فایل، مخزن و جایگاه است. از این موارد می توان نتیجه گرفت که بانک سوال، یک مخزن متشکل از تعدادی زیادی سوال است. در ادامه به نیازهایی می پردازیم ک باعث شدند بانک سوال به وجود بیاید و اینکه چطور می توان از آن استفاده کرد.

بانک سوال چرا ایجاد شد؟

در کشور ما اولین بار کلمه ی بانک سوال احتمالا برای کتاب هایی استفاده شد که مجموعه ای از سوالات کنکور را گردآوری کرده بودند مثلا مجموعه ای شامل کنکور ریاضی و فیزیک ده سال متوالی؛ در ادامه احتمالا جامعه ی هدف اولین ایجادکنندگان بانک سوال فارغ التحصیل شده بودند و به دنبال کار می گشتند، اینجا بانک سوالات آزمون استخدامی به وجود آمد تا متقاضیان قبل از امتحان استخدامی با سوالات طراحان آشنا شده باشند. پس بانک سوال در ابتدا با این طرز فکر بنا شد که سوالات تکرار می شوند یا سوالات مشابه زیادی وجود دارند که بهتر است دانشجو یا دانش آموز، آن ها را بیابد تا بتواند در امتحان اصلی موفق تر ظاهر شود. اما داستان به همین جا ختم نمی شود.

بانک سوال منتا

بانک سوال آنلاین می شود

جاذبه های استفاده از فضای وب چنان قوی عمل کردند که جامعه سنتی آموزش کشور ما را هم به سمت خود کشیدند. افراد می خواستند در آزمون های آزمایشی شرکت کنند و در عین حال هزینه کمتری نسبت به آزمون فیزیکی و کاغذی بپردازند، آن ها نمی خواستند که یک مسافت طولانی را ساعت 6 صبح برای رسیدن به محل آزمون طی کنند و اینجا بود که آزمون آنلاین به میان آمد. در بالا توضیح دادیم که بانک سوال هم اهداف مشابهی داشت و هزاران سوال را به صورت یک کتاب قطور جمع آوری کرده بود؛ بانک سوال کاغذی اینجا برچیده شد و با توجه به گرانی های اخیر کاغذ، بانک سوال آنلاین وارد شد و در کنار آزمون آنلاین قابلیت های وسیعی را ایجاد کرد. 

 

قابلیت های بانک سوال آنلاین برای مدرسان

اگر شما یک دبیر باشید و بخواهید آزمون آنلاین برگزار کنید. بالطبع نیاز است که یک فضایی در بستر وب در اختیار شما قرار گیرد و پس از طراحی سوالات امتحان آنها را درون فضای مربوطه وارد کنید. در اینجا وب سایت هایی به وجود آمدند که شما می توانید از گستره ی سوالات موجود درون بانک سوال آن ها استفاده کنید و دیگر نیاز به طراحی سوال ندارید، حتی می توانید تعیین کنید که از این سوالات به صورت اتفاقی برای هر دانش آموز تعداد محدودی سوال به عنوان آزمون انتخاب شود. چنانچه روی سوالات امتحانی خود حساس باشید، هم می توانید بانک سوال شخصی خود را ایجاد کنید و کار را دقیق تر پیش ببرید. 

قابلیت های بانک سوال آنلاین برای دانش آموزان

تا چند سال پیش همه ی آزمون های آمادگی کنکور به صورت حضوری برگزار می شد. دانش آموز باید صبح جمعه در حوزه مربوطه حاضر می شد و پس از احراز هویت در امتحان شرکت می کرد. بانک سوال و آزمون آنلاین با هم این موقعیت را فراهم کردند که برخی از این آزمون ها به صورت مجازی انجام شود، حتی امکان احراز هویت مجازی فراهم باشد.

بانک سوال

  • montaer monta